E-Posta: info@bocekilaclama.eu TEL: 0212 429 7716 - 0542 391 8254

Fumigasyon Yönetmeliği

Ana Sayfa > GENEL > Fumigasyon Yönetmeliği

fumigasyon-yonetmeligi

FUMİGASYON YÖNETMELİĞİ NEDİR

Fumigasyon denildiğinde akla ilk gelen şey kimyasaldır. Kimyasallar ile belirli dozlarda ilaçlama yapılır. Fakat bu ilaçlama operatörleri seçilmeden önce, ilaçlama belgeleri alınmadan yapılmaz. Bu nedenle bu yöntem kullanılır. Fumigasyon yönetmeliği ilaçlar ve personelde bazı hususları belirler. İlaçlarda bitki ve canlı sağlığına zarar vermeden ilaçlama yapılması, kullanılan tüm ilaçların etkisi fazla olması ve zararlı canlıların ortadan kalkması, zirai ilaçların kontrol edilmesi, ambalaj, kutu, açık yerlerdeki haşere gruplarının tespit edilmesi ve bu düzeyde ilaç kullanılması, gıda zehirlenmelerine yol açacak farklılıkların önlenmesi, ilaçlama sonrası temiz, hijyen ortamının oluşması vb. konularda fumigasyon yönetmeliği kontroller yaparak çeşitli personeller ve ilaçlar belirler.

Bunları da ilaçlama firmaları kaliteli şekilde almış olur. Sonuç olarak ta her zaman ilaçlamaları kesin ve kalıcı olmuş olur. Kamu kuruluşlarının ortaya koyduğu kararlar doğrultusunda toprak mahsulleri, tarım işletmeleri, belediyeler gibi yerlerde fumigasyonun daha iyi yapılmasını sağlarlar. Bir farklı şekilde de fumigasyon yönetmeliği personelleri çeşitli eğitimlere tabi tutarlar.Çünkü fumigasyon gaz ve sıvı ile yapılan kimyasal bir ilaçlama yöntemi olduğu için oldukça tehlikelidir. Bu tehlikeler önlenmezse ölümcül olabilir. Bu nedenle personel bakanlığın sunduğu eğitimleri alarak operatör belgesi verilir.

Bu aşamadan sonra tecrübeli, bilgili ve tüm teşhisleri koyabilecek bir ilaçlamacı haline gelir. Fumigasyon aşamasında öncelikle fumigasyon yardımcısı olarak bilinir. Belgeyi aldığında ise tam olarak fumigasyon operatörü olur. Bunların dışında diğer kamu ve kuruluşlar bazı tüzük ve kuralları belirler. Bunlar fumigasyon ile ilgili raporlar, ilaçlamalar, belgeler, ruhsatlar olarak bilinir. Diğer kamu ve kuruluşlar aynı zamanda ruhsatlandırma, denetleme, ruhsat iptali ve sahip olduğu hakları belirler. Sizlerde hizmet vermeden ve ilaçlamacı olmadan önce bu yasaları iyi şekilde incelemeniz gerekir.

 

Böcek İlaçlama
İstanbul 'da ilaçlama şirketleri arasında garantili böcek ilaçlama hizmeti veren tek Sağlık Bakanlığı onaylı haşere ilaçlama şirketi.