E-Posta: info@bocekilaclama.eu TEL: 0212 429 7716 - 0542 391 8254

Fumigasyon Yöntemleri

Ana Sayfa > GENEL > Fumigasyon Yöntemleri

fumigasyon-yontemleri

FUMİGASYON YÖNTEMLERİ NEDİR

Fumigasyon çok farklı yöntem olduğu için her zaman kalıcılık ve kesinlik sağlar. Bununla beraber çok uygun bir yöntemdir. Fakat uygun olduğu kadar da tehlikeleri vardır. Bu tehlikeleri önlemek için günümüzde çeşitli araç ve gereçler kullanılır. Bunun yanı sıra fumigasyon kendi arasında farklılıklar yaratır. Bu yöntemlerin birincisi vakumlu fumigasyondur. Bu sistemde önce ilaçlama ortamındaki hava çekilir ve sonrasında fumigasyon çadırından yavaş, yavaş gaz verilir. Böylelikle kısa sürede haşerelerden kurtulmuş olursunuz. İkincisi ise atmosferik fumigasyondur. Bu yöntemde diğer yöntem ile benzerlik gösterir.

Fakat bu sistemin genel alanı kuru meyvelerin, sebzelerin, tahılların bulunduğu ambarlara ve depolara yapılır. Bunun nedeni ise kullanılan gazın ve sıvının farklı olmasıdır. Fumigasyon yöntemleri arasından en fazla sisteme sahip olan atmosferiktir. Atmosferiğin 3 farklı yöntemi daha vardır. Bunlar fumigatuvar uygulaması fumigant olarak adlandırılan çadırlar ile ortama çeşitli gazlar verilir ve bu çadır her yere gittiği için hemen, hemen her yere uygulanır. İkincisi çadır altı uygulamalardır. Bu yöntemde de çadır yerine gaz geçirmez bir bez kullanılır ve diğerleri gibi gaz ortama verilir. Üçüncüsü ise hacim fumigasyonudur. Bu yöntemde fabrikalarda ve büyük yerlerde yapılır.

Etkisi geniş sahalara kadar yayılabilir. En önemlisi en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Tek yapılması gereken ilaçlama ortamındaki kapı ve pencerelerin gaz kaçırmaması gerekir. Hacim yönteminin iki şekli vardır. Bir tanesi geniş fabrikalara yapılan hacim fumigasyon yöntemleri, ikincisi ise tütün depolarına yapılan hacim fumigasyon yöntemleri olarak bilinir. Geniş fabrikalarda gaz kaçırma olanağının olmaması durumunda en etkili kimyasal uygulanır. Tütün depolarına hacim fumigasyonunda ise önce ortam kontrol edilir ve belirli dozlarda kimyasal ilaçlar hazırlanır. Daha sonra ortama hızlı bir şekilde yayılan gaz tütünlere zarar vermeden haşereleri ortadan kaldırır.

Böcek İlaçlama
İstanbul 'da ilaçlama şirketleri arasında garantili böcek ilaçlama hizmeti veren tek Sağlık Bakanlığı onaylı haşere ilaçlama şirketi.